НАВЧАЙТЕСЯ З КРАЩИМИ
У КРАЩИХ!
НАВЧАЙТЕСЯ З КРАЩИМИ
У КРАЩИХ!
Приватний заклад
«Ліцей інтелектуальної
творчості «ЕйдоС»
м. Запоріжжя»
+38 (050) 102-22-12 69091, Україна, м. Запоріжжя,
вул. Нижньодніпровська, 4а
UA     RU

Компетентностный подход

У нашому Ліцеї створені всі умови для розвитку Учнів.

Розвиток дитини означає формування у нього нових здібностей. Умовою розвитку може стати і нове знання, і навик, і вміння, але суть здібностей не в них. Здатність - це щось, що не зводиться до знань, умінь, навичок. Нова здатність дає дитині можливість вільного дії стосовно ситуації і її перетворення.

Слово «здатність» походить від слова «спосіб». Поява здатності означає появу нових способів дії, тобто нових механізмів впливу на реальність. Наприклад, людина вивчила кілька нових іноземних слів або нову граматичну конструкцію і тепер він може більше і точніше висловити свої думки, так як отримав нову ступінь свободи в самовираженні.

Здатність розширює поле наших можливостей, збільшує потенціал дії, робить нас вільними в нових ситуаціях. Здатність, таким чином, є міра свободи. Чим більше способів дії, тим вільніше людина відчуває себе в новій ситуації.

Можна бездумно заучувати слова, але здатність говорити від цього не виникає. Ось якщо опинитися в ситуації, коли потрібно буде щось попросити, вказати, тут-то і з'явиться необхідність комунікації, і тоді згадаються вивчені слова. Словниковий запас - це щось припасене, щоб потім використовувати. Таким чином, знання і навички є матеріалом здатності.

У традиційному шкільному освіті ситуації, в яких знадобиться «запас», йдуть на другий план, а накопичення «запасу» стає головним. В кожному предметі (в підручнику) запас знань відбирався фахівцем даної предметної області, а самих ситуацій, де цей запас знань застосуємо, немає.

Численні дослідження показують, що школярі, знаючи правила і формули, не можуть обчислити, користуючись розкладом руху поїздів, скільки часу піде на поїздку з одного міста в інший. Всього 65% учнів розуміють графіки, що публікуються в газетах; 50% можуть знайти реальне відстань між містами по карті, знаючи масштаб. При цьому вирішити рівняння алгебри першого ступеня може 91% школярів.

У сучасних школярів не формується здатність самостійно будувати гіпотези і робити висновки. Але ж таке мислення є віковою нормою випускників основної школи (9 клас). Виходить, що навчання в традиційній школі блокує нормальний розвиток дитини.

«Запас» став головним, а місця, де його можна використовувати, загубилися. Але ж знання не може бути основою розвитку, якщо воно відірване від практичного вміння та дано в чистому вигляді. Прийшов час говорити про кардинальні зміни в підході до навчання. Традиційні цінності освіти - фундаменталізм і академізм - йдуть на другий план, а пріоритетними стають здатності самостійно, активно і ініціативно шукати засоби вирішення нових завдань, що постають перед людиною. Іменнокомпетентностность сьогодні розглядають як своєрідну альтернативу традиційним знань, умінь і навичок.

Школа може створити умови для розвитку таких здібностей на матеріалі навчальних предметів, але не в формі традиційного уроку. В процесі академічного навчання знання не присвоюються, а всього лише запам'ятовуються. Присвоюються, тобто стають своїми способи дії - порівняння, аналіз, синтез, класифікація, виведення приватного із загального, узагальнення.

Вивчена формулювання не додасть нічого до способів розумових дій, до мислення. Ось якщо учень пройде весь шлях від питання до аналізу даних і сам виведе це формулювання, то ці дії стануть його надбанням. Тобто розвиває не матеріал навчання, а ті дії, які з цим матеріалом виробляються, ті способи, якими цей матеріал був отриманий.

Звичайно, якщо засвоєні знання (факти) шикуються в системи, зв'язуються між собою, складно переплітаючись, утворюють цілісне уявлення про дію, то це можна назвати світоглядом: поглядом на світ з позицій даної системи. На жаль, в традиційному навчанні такий підхід відсутній. У нашій школі це можливо, завдяки використанню основ ТРВЗ, дослідницької діяльності та компетентнісних завдань.

Компетентнісний завдання - це своєрідна дослідна діяльність, в ході якої дитина застосовує для вирішення життєвого завдання вже наявні теоретичні знання та практичний досвід, а також самостійно видобуває нові за допомогою книг, інтернету і консультуючись з учителями.

Компетентнісний завдання - це система завдань, що відображають реальні ситуації і представлених в різних формах сложноорганизованной інформації (словесний текст, графік, таблиця, квитанція, розклад, фотографія та ін.). Мета завдання сформувати здатність в учнів результативно діяти в нетипових ситуаціях, застосовуючи сукупність предметних знань.

Приклад одного з видів компетентнісних завдань - вибір транспорту для екскурсії або для переїзду в інше місто. В якості критеріїв учень може використовувати такі фактори, як вартість; зручність; час; вид транспорту; розклад і так далі.

Компетентність - вміння вирішувати невизначені життєві завдання або здатність формувати нові здібності при появі нових життєвих завдань. Формування життєвих компетенцій є одним з основних критеріїв успішного і щасливого особистості.

У статті використані матеріали Катерини Поливанової,

доктора психологічних наук